Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Jak wyłączyć cookies?ROZUMIEM
- okres kształcenia 5 lat, - języki obce: język angielski i język niemiecki,
Rosnący popyt na drewno i wyroby z drewna w ostatnich latach, w związku z rozszerzeniem rynku surowca na państwa UE, oraz przypływ kapitału zagranicznego mogą być wiodącymi czynnikami rozwoju sektora drzewnego. Przemysły, do których napływa najwięcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych to: przemysł płyt drewnopochodnych, przemysł celulozowo – papierniczy oraz przemysł meblarski. Można założyć, że w najbliższych latach popyt na większość materiałów drzewnych i drzewne wyroby gotowe będzie systematycznie rosnąć, co powinno przyczynić się do wzrostu produkcji w przemyśle drzewnym.
Obserwuje się dynamiczny rozwój techniczno-technologiczny, rozwój wzornictwa i jakości produkcji. Dzięki aktywności i przedsiębiorczości właścicieli zakładów i zespołów zarządzających, którzy potrafią wykorzystać istniejące warunki i szanse rynkowe, branża meblowa stała się jednym z najważniejszych filarów polskiej gospodarki i skutecznie opiera się tendencjom spadkowym. Rozwój branży drzewnej wymaga wykwalifikowanej kadry.
Technik technologii drewna - przygotowuje dokumentację techniczną w zakresie przygotowania produkcji, przebiegu procesów technologicznych, kierowania i nadzorowania procesów produkcji związanych z przerobem drewna i materiałów drewnopochodnych. Technik technologii drewna ustala harmonogram prac w działach produkcyjnych i opracowuje schematy procesów technologicznych nowych wyrobów. Wykonuje klasyfikacje asortymentowe i jakościowe surowców oraz półfabrykatów z drewna i tworzyw drzewnych. Dobiera sposoby, środki i nadzoruje proces zabezpieczania drewna i tworzyw drzewnych przed wpływem czynników atmosferycznych, grzybów i szkodników. Kontroluje proces suszenia materiałów drzewnych, wykonywanie analiz laboratoryjnych surowców i materiałów drzewnych stosowanych w produkcji tworzyw drzewnych. Nadzoruje przygotowanie do pracy, ustawienia i poprawność obsługiwania typowych obrabiarek, linii obróbczych i produkcyjnych oraz kontrolowanie jakości i parametrów procesu produkcyjnego w przemyśle drzewnym. Dobiera narzędzia do zadań technologicznych i kontroluje poprawność ich mocowania, ocenia stopnień zużycia narzędzi oraz poprawność pracy obrabiarek, maszyn i urządzeń na podstawie jakości obróbki. Kontroluje jakość obróbki skrawaniem, obróbki wykończeniowej oraz montaż, pakowanie i ekspedycje, zgodnie z zaleceniami norm technicznych oraz warunków odbioru technicznego. Nadzoruje pracę urządzeń transportowych, kieruje pracami magazynów półfabrykatów i gotowych wyrobów oraz ekspedycją gotowych wyrobów. Określa zużycia materiałów i sporządza plany zapotrzebowania na surowce i materiały drzewne. Ustala normy materiałowe i czasowe oraz dokonuje kalkulacji cenowej dla określonych wyrobów gotowych. Organizuje stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisami przeciwpożarowymi i ochrony środowiska. W związku z wykonywanymi zadaniami zawodowymi technik technologii drewna powinien mieć zdolności intelektualne z zakresu wyobraźni przestrzennej, manualne, zdolności matematyczne i dużo cierpliwości. Powinien mieć sprawne ręce i dobrą koordynację wzrokowo-ruchową.
W trakcie całego cyklu kształcenia uczeń ma do osiągnięcia efekty właściwe dla kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie, w tym przypadku są to kwalifikacja DRM.04 i DRM.08.
Kwalifikacja: DRM.04. Wytwarzanie wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych
Podstawy stolarstwa Uczeń: 1) posługuje się terminologią stosowaną w przemyśle drzewnym, 2) rozpoznaje gatunki drewna, materiały drzewne i drewnopochodne, 3) rozpoznaje właściwości drewna i materiałów drewnopochodnych, 4) ocenia drewno, materiały drewnopochodne i pozostałe materiały pod względem wad i użyteczności, 5) określa rodzaje uszkodzeń materiałów drzewnych, 6) określa materiały pomocnicze stosowane w przemyśle drzewnym, 7) sporządza szkice i rysunki techniczne, 8) korzysta z informacji zawartych w instrukcjach obsługi maszyn i urządzeń stosowanych w stolarstwie, 9) obsługuje programy komputerowe wspomagające wykonywanie wyrobu stolarskiego, 10) rozpoznaje właściwe normy i procedury oceny zgodności podczas realizacji zadań zawodowych.
Wykonywanie wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych Uczeń: 1) klasyfikuje wyroby z drewna i materiałów drewnopochodnych, 2) posługuje się dokumentacją konstrukcyjną i technologiczną, 3) dobiera technologię wytwarzania wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych do rodzaju wytwarzanego wyrobu i jego konstrukcji, 4) wykonuje obróbkę maszynową drewna i materiałów drewnopochodnych, 5) posługuje się przyrządami pomiarowymi i sprawdzianami, 6) wykonuje elementy konstrukcyjne oraz ich połączenia zgodnie z dokumentacja techniczną, 7) stosuje techniki wykańczania powierzchni drewna, tworzyw drzewnych i wyrobów z drewna, 8) wykonuje klejenie i oklejanie drewna i materiałów drzewnych, 9) stosuje systemy montażu i okuwania wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych, 10) ocenia jakość wykonania wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych, 11) wykonuje prace związane z pakowaniem, magazynowaniem oraz transportem elementów, podzespołów i wyrobów gotowych.
Wykonywanie prac związanych z obsługą i konserwacją maszyn i urządzeń stosowanych w stolarstwie Uczeń: 1) charakteryzuje narzędzia, maszyny i urządzenia do wykonania obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych, 2) obsługuje maszyny i urządzenia stosowane przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych, 3) wykonuje ręczną i maszynową obróbkę drewna i materiałów drewnopochodnych, 4) wykonuje konserwację narzędzi, maszyn i urządzeń stosowanych do wykonywania wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych.
Wykonywanie napraw i renowacji wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych Uczeń: 1) określa typy konstrukcji oraz style w meblarstwie, 2) określa wady oraz uszkodzenia wyrobów stolarskich, 3) kwalifikuje wyroby stolarskie do naprawy i renowacji, 4) wykonuje naprawy i renowacje wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych, 5) ocenia jakość wykonania naprawy lub renowacji wyrobów.
Kwalifikacja: DRM.08. Organizacja i prowadzenie procesów przetwarzania drewna i materiałów drewnopochodnych
Podstawy stolarstwa Uczeń: 1) posługuje się terminologią stosowaną w przemyśle drzewnym, 2) rozpoznaje gatunki drewna, materiały drzewne i drewnopochodne, 3) rozpoznaje właściwości drewna i materiałów drewnopochodnych, 4) ocenia drewno, materiały drewnopodobne i pozostałe materiały pod względem wad i użyteczności, 5) określa rodzaje uszkodzeń materiałów drzewnych, 6) określa materiały pomocnicze stosowane w przemyśle drzewnym, 7) sporządza szkice i rysunki techniczne, 8) korzysta z informacji zawartych w instrukcjach obsługi maszyn i urządzeń stosowanych w stolarstwie, 9) obsługuje programy komputerowe wspomagające wykonywanie wyrobu stolarskiego, 10) rozpoznaje właściwe normy i procedury oceny zgodności podczas realizacji zadań zawodowych.
Planowanie procesów technologicznych przetwarzania drewna i materiałów drewnopochodnych Uczeń: 1) dobiera technologie do produkcji wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych, 2) posługuje się normami przedmiotowymi dla materiałów drzewnych oraz wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych, 3) sporządza dokumentację projektową, konstrukcyjną i technologiczną wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych, 4) prowadzi badania laboratoryjne oraz interpretuje ich wyniki, 5) określa jakość materiałów i wyrobów gotowych z drewna i materiałów drewnopochodnych, 6) planuje proces suszenia drewna, 7) dobiera materiały, maszyny, urządzenia i narzędzia do wykonania określonych zadań, 8) ustala parametry narzędzi do rodzaju obróbki wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych, 9) określa stan techniczny maszyn i urządzeń niezbędnych w procesach produkcyjnych wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych, 10) projektuje oprzyrządowanie produkcyjne do wykonania operacji technologicznych wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych, 11) nadzoruje pracę maszyn sterowanych numerycznie, 12) planuje prace związane z pakowaniem, magazynowaniem oraz transportem elementów, podzespołów i wyrobów gotowych, 13) wykonuje kalkulację kosztów wykonania wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych, 14) stosuje programy komputerowe wspomagające projektowanie i wytwarzanie wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych.
Monitorowanie przebiegu procesów przetwarzania drewna i materiałów drewnopochodnych Uczeń: 1) przygotowuje dokumentację wykorzystywaną w sterowaniu przebiegiem produkcji, 2) analizuje zdolności produkcyjne maszyn i urządzeń, 3) kontroluje przestrzeganie norm dotyczących stosowanych materiałów drzewnych oraz wytwarzanych wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych, 4) kontroluje przebieg procesów technologicznych przetwarzania drewna i materiałów drewnopochodnych, 5) kontroluje zgodność wykonania elementów wyrobów z dokumentacją, 6) ocenia jakość wykonania elementów, podzespołów i wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych.
Przykładowe miejsca pracy:
- zakładach przemysłu drzewnego, - zakładach przemysłu meblarskiego, - zakładach przemysłu tartacznego, - firmach stolarki budowlanej, - zakładach renowacji mebli i stolarki budowlanej, - zakładach produkcji tworzyw drzewnych, - ramach własnej działalności gospodarczej, - oraz w ośrodkach projektowania i marketingu wyrobów z drewna.
Przykładowe przedmioty szkolne:
- Materiałoznawstwo i technologia - Rysunek techniczny w branży stolarskiej - Maszyny i narzędzia - Obróbka pomocnicza w wytwarzaniu wyrobów stolarskich - Obróbka zasadnicza w wytwarzaniu wyrobów stolarskich - Naprawa, renowacje i konserwacje wyrobów stolarskich - Organizacja produkcji w zakładach przemysłu drzewnego
Zawody w zasięgu ręki:
Brak wspólnej kwalifikacji z innym zawodem.
Kontakt CEZiB
Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu w Gorzowie Wlkp. ul. Warszawska 48